Kisebbre cserélve


A tulajdonosok Budapest melletti nagy házukat és a körülötte lévő díjazott kertet cserélték fel tavaly, a város szélén épített lakópark társasházi lakására. Az időközben felnőtt gyerekek, a munkahely megközelítése, és az egyre hosszabb, időrabló utazások miatt döntöttek így. A költözés eredményeként már harmadik kertjük kialakításához fogtak hozzá.

A tágas térhez szokott család számára nem volt egyszerű feladat a lakópark parányi, összesen 225 négyzetméteres kertjének berendezése. A „szokott mintát” követve ismét felkeresték kerttervezőjüket, akivel közösen álmodták meg új otthonuk környezetét.
A lakás átvételekor a kertben is sok dolgot meglévő adottságként kellett kezelni, amin már korábban az építkezés során sem változtathattak. Adott volt a teraszok mérete és burkolata, a kertet elválasztó kerítés, és volt egy meglévő tereprendezés is, amely a vízelvezetés szempontjából nem volt a legtökéletesebb megoldás. Az egyes kertek közötti szintkülönbséget a kerítések melletti rézsűkkel hidalták át, így a víz akadálytalanul folyt egyik telekről a másikra, a rézsűk pedig sok helyet elvettek az amúgy is kicsi kertből. Hosszú egyeztetés és tárgyalások eredményeként sikerült elérni, hogy az alacsonyabban fekvő szomszéd felőli kerítést, kb. 40 cm magas, lábazatos kerítésként alakítsák ki. Így majdnem egy méterrel meg tudták növelni a kert hasznos felületét, és a víz sem a szomszéd kertjét öntözte.
A kert hátsó kerítése egy később kialakításra kerülő sétaúthoz és közterületi zöldfelülethez csatlakozik. Mivel a kert csak a lakáson át közelíthető meg, ezért itt nyitottak egy „kerti kaput”.
A kert tervezése ezen adottságok figyelembe vételével kezdődött. A háziak a kert kis mérete ellenére szerettek volna az egyes szobákhoz és teraszokhoz kapcsolódó, külön kerti tereket, valamint a terasz méretét megnövelve egy fedett szabadtéri szobát kialakítani.
A kert fekvése nem a legoptimálisabb, mert a legnagyobb összefüggő kertrész, az utca felőli, északkeleti tájolású részen található, ahová egy helyiség sem nyílik. Az utca felőli nyitottságot és a közelben lévő főút zajának csökkentését, gyorsan növő, sűrű Leyland sövény ültetésével mérsékelték. Ugyancsak itt találtak helyet a fa kerti tárolónak és a fiúk összecsukható pingpongasztalának. Az árnyékosabb kertrész a nyári napokon kellemes tartózkodási hely, ezért az itt kialakított burkolt felületre került a régi kertből áthozott kerti pad, aminek közelébe később egy sziklacsobogó elhelyezését is tervezik.
A nappalihoz kapcsolódó járólapos teraszt fa burkolattal egészítették ki, amit az épülethez kapcsolódó fedett pergola árnyékol. A kert mérete itt a legkeskenyebb, ezért elengedhetetlen volt a szomszédok takarása. Bár a tulajdonosok sem szeretik a merev, öncélú tujasövény telepítését, a zöldfelület legkeskenyebb részén ezzel lehetett megoldani legjobban a takarást. A „zöld fal” merevségét a tuják elé ültetett alacsonyabb növények oldják. A burkolt felület mellett dekoratív kerti kút is helyet kapott, valamint itt került elhelyezésre a mobil grillsütő is. A fa burkolatú terasz 30x30cm-es lapokból készült, szélén Budapest térkő lehatárolással.
A kert hátsó része meredek rézsűvel csatlakozott a kerítéshez. Az itt lévő kerti kapu miatt a magasságkülönbséget „megszelídítették”, a kaput a kerttel téglából épített lépcsővel kötötték össze. A lépcsőhöz kapcsolódva lehetőség nyílt további, különböző magasságú és formájú növénykazetták építésére is, melyek optikailag szintén megnövelik a teret.
Bár a nagy kert után eleinte furcsa volt a kisebb tér, hamar megszokták és belakták a „nyári lakként” kialakított kertet, amely lakásuk méretét megnövelte, de a kerti munkákat jelentősen lecsökkentette számukra, lehetővé téve, hogy szűkös szabadidejükben többet tudják élvezni a profi kertkialakítás és a jó berendezés nyújtotta előnyöket.

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés