Összhangban

A régi parasztkertekből ismerős épület visszafogott, egyszerű, mégis modern, esztétikus, ugyanakkor praktikus elrendezésű. A tulajdonosok elképzelésének és igényének megfelelően nem önálló, öncélú építmény, hanem szerves egységet alkot a körülötte lévő kerttel, melyet a hazai gyakorlattal ellentétben nem az épület köré építettek, hanem azzal egységben alakítottak ki.
Sokunkhoz hasonlóan a tulajdonosok is a szülői házban tanulták meg a kert fontosságát és szeretetét, majd éveket töltöttel el egy társasházban, ahol a kert ismeretlen fogalom volt. Amikor végre házépítésbe fogtak, a városközponthoz közel fekvő, csendes, kertvárosi telket kerestek, ahová olyan földszintes házat építhetnek, amely szoros kapcsolatban áll a körülötte lévő kerttel. Hosszas keresgélés után találták meg végre a megfelelő telket, melyen a régi ház körüli zöldségeskertet gyümölcsfák egészítettek ki. Bármennyire is szerettek volna több fát megtartani, a beteg, öreg és gyümölcsöt is alig termő fák közül csak egyet-kettőt tudtak megmenteni. Az épület és a kert egységének, szerves kapcsolatának kialakítása az épület tervezésének első és legfontosabb feladata volt. A régi házat lebontották és az újat pontosan a régi helyére építették fel. Egy „parányit” változtattak csak, de ez alapvetően meghatározta az épület és a kert hangulatát, és a köztük lévő kapcsolatot is.
Az oldalhatárra tervezett épület utcafronthoz közeli részére csak a garázst és a háztartási helyiségeket tették. A nappali és a háló a régi épülethez képest hátrébb került, így egy déli fekvésű szobát nyertek, előtte belső kerettel. Az új alaprajzi kialakítás miatt átrium-kerteket is létre tudtak hozni. Ezek közül a legimpozánsabb és legvédettebb a nappali és a konyha teraszához kapcsolódó intim „belső udvar”, amit a növények mellett csobogó, valamint amforák díszítenek. A nappali földig érő üvegablakán keresztül a külső és belső tér tökéletes egységet alkot.
A kert építése két lépcsőben zajlott. A látszólag sík terepen egy méter szintkülönbség volt, amit nyáron feltöltöttel, és őszig hagytak ülepedni. csak ezután fogtak a kert ezen részének építéséhez. Az épülethez hasonlóan a kertben is visszafogott, de igényes kialakítására törekedtek. Az utcai kaputól a garázs mellett fedett átjáró vezet a lakás bejáratáig. Az oszlopokkal kísért bejáró egyik oldalához egy csöppnyi átrium-kert, másik oldalához a kert legnagyobb összefüggő zöldfelülete csatlakozik. Ez utóbbi kertrészben semmi extra attrakció nem kelti fel a látogató figyelmét, a természetszerű kialakítás miatt mégis kellemesen érzi magát. A terület fő látványossága egy kerekes kút, melyet a meglévő ásott kút fölé építettek.
Az amforákkal, mediterrán és fűszernövényekkel díszített, bejárathoz kapcsolódó terasz mellett, az elkeskenyedő oldalkerten keresztül juthatunk tovább a hátsó kertbe. Az oldalkertbe adódó szintkülönbségeket fával szegélyezett tereplépcsők hidalják át. A hátsó kertrészletben egészen más világba érkeztünk. A hálószobához kapcsolódó terasznak inkább a kertkapcsolat és a látvány, mintsem a használat miatt van jelentősége. A színpompás virágok még a nehézkes hajnali ébresztést is megszépítik. A hátsó telekhatár mentén kapott helyet a parányi haszonkert, melynek fő növénye a málna és a szeder, és itt élnek a régi kertből megmaradt öreg gyümölcsfák is.
Az épület és a kert egységének megteremtésével a tulajdonosok régi álma teljesült. A rohanó hétköznapokon mindegyikük számára néhány percnyi felüdülést jelent a hatalmas üvegablakokon keresztül a „szobába bejövő” kert, ahol a zömében lombhullató fajok alkalmazása miatt nemcsak a pillanat varázsát, hanem az évszakok változásait is folyamatosan megélhetik.

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés