Kicsi, zöld és gazdaságos. Mi az?

Mitévő legyen az ember, ha nincs vezetékes gáz a háza környékén, vagy védeni akarja a környezetet, és ezért megújuló energiával akar fűteni? Mitévő legyen az ember, ha már unja az erdőirtást vagy csak a fahasogatást és a fakazán naponta hatszori megrakását? Mitévő legyen az ember, ha fűteni akarja a tanyáját, műhelyét, vagy éppen temperálni télen a nyaralóját? Mitévő legyen az ember, ha elege van a PB-gáz árának folyamatos emelkedéséből, és szeretne 6o-7o%-ot spórolni a fűtésszámláján?

Több évtizede felmerült már a kérdés, hogyan lehetne fával ugyanolyan kényelmesen fűteni, mint gázzal vagy olajjal. A probléma megoldása egyszerű, még ha elsőre kicsit furcsán is hangzik: cseppfolyósítani kell a fát. A "folyékony fának" is nevezett pelletet több mint húsz évvel ezelőtt fejlesztették ki, és az új „zöldenergia” Észak- és Nyugat-Európában gyorsan elterjedt, pl. Olaszország is a legnagyobb pelletfogyasztók közé tartozik. Mára Ausztriában az új építésű házak már mintegy 35%-át pellettel fűtik, Svédország a tavalyi évben több mint egymillió tonna pelletet fogyasztott.

Mi is az a pellet? A fafeldolgozó iparban keletkező hulladékot (fűrészpor, faforgács) megszárítják, és kötőanyag hozzáadása nélkül, nagy nyomáson apró rudacskákká préselik, azaz pelletálják. A kizárólag természetes anyagot tartalmazó pelletrudakat zsákokban vagy tartálykocsiban szállítják a felhasználás színhelyére, ahol lerakják egy erre a célra kialakított tartályba vagy tároló helyiségbe, mondjuk a pincébe vagy a fáskamrába.
A modern pelletégőknél a tüzelőanyag adagolása és az égéshez szükséges oxigén mennyisége elektronikusan szabályozott. A processzoros vezérlés révén a tűz aktuális teljesítménye mindig a fellépő energiaigényhez alkalmazkodik, automatikusan eloltja/begyújtja a tüzet. A pellet folyamatos áramlásától a hamu magától lökődik a hamukamrába. Házunk és a tartály méretétől függően 2-8 hétig is elduruzsol magában pelletkazánunk.

A pellet megújuló zöldenergia, fahulladék újrahasznosításával készül. A pellet nedvességtartalma 10-14% között marad, így az égés hatásfoka jobb (5kWh/kg), mint a gyakran 40%-nyi vizet tartalmazó tűzifa esetében. A szabályozott égés miatt károsanyag-kibocsátása a fafűtéséhez képest is alacsony, a fosszilis tüzelőkkel (gáz, szén) összehasonlítva pedig egyenesen elenyésző.
A pellet fűtőanyag ára kicsit magasabb, mint a tűzifáé, de tömörebb anyag, és jobb az égés hatásfoka is, így kevesebbet kell belőle vásárolni. Bármennyire is automata, végeredményben a pelletkazán is egy fatüzelésű kazán, így több gondoskodást igényel mint egy gázkazán, de a fűtési költségekben jelentkező tetemes különbség mindenképpen megéri a fáradtságot: a pelletfűtés a szokásos fűtési rendszerek (Pb-gáz, elektromos áram, olajfűtés) költségének csupán kb. 25-30%-ába kerül, így a kezdeti beruházás egy-két fűtési idényen belül megtérülhet.

A pellet fűtés ugyanúgy illeszthető a fűtési rendszerünkhöz, mint egy szokványos kazán, egyaránt alkalmas a használati melegvíz és a fűtési melegvíz-energia előállítására is. A piacon különböző teljesítményű kazánok elérhetők, a tipikus családi ház kifűtésére alkalmas mérettől (15-35kW) kezdve, a 100 kW-nál is nagyobb kapacitású eszközökig, amik akár már iskolák, intézmények, társasházak, üzemcsarnokok, fóliasátrak kifűtésére is alkalmasak. A tüzelőanyag hosszú távú, zavartalan ellátásáról a régióban már tucatnyi pellet gyár gondoskodik.

 

 

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés