Hárskúti ÖKO-ház

A környezettudatos életvitel, a környezetbarát építési mód, természeti értékeink megóvása, mind-mind összefügg egymással. Az utóbbi években annyi előrelépés történt, hogy – legalább is szavakban – mindenki elismeri ennek fontosságát. Sőt talán azzal is egyetértenek, hogy a környezet, amiben élünk nem a miénk, hanem unokáink öröksége, amit ránk hagytak, hogy őrizzük meg – nekik. Ám tényleges előrelépés alig-alig történt. Ezért örültünk, hogy lehetőségünk nyílt egy megvalósult elképzelés bemutatására a Bakony egyik festői kistelepülésén, Hárskúton.

A Hárskúti Megújuló Energia Központ a Veszprémtől tizenhárom kilométerre lévő, hatszázhetven lelket számláló település egy, több mint száz éves parasztházában kapott helyet. Természetesen új funkciójának megfelelően teljesen fel kellett újítani. A munkálatok során azonban különös gonddal ügyeltek arra, hogy az épület jellege ne változzon meg. A csatlakozó épületszárnnyal összesen mintegy kétszázhetven négyzetméter alapterületű kőház energiaellátását elsődlegesen megújuló energiával biztosítják. A felújítás és szükségszerű átépítés során messzemenően figyelembe vették a környezetbarát berendezések sajátos követelményeit, például azt, hogy a faaprítékkazán eleve terjedelmesebb, mint a szokásos fűtőberendezések, és jelentős befogadóképességű tüzelőanyag-tározót is kell mellé építeni. Ám ugyanígy szükséges volt a kellő szilárdságú tetőszerkezet, amire a szélturbinák úgy szerelhetők fel, hogy a legnagyobb széllökések sem tesznek kárt a berendezésben vagy a rögzítő szerkezetben. Ám ugyanígy ügyelni kellett a tető héjalásakor a napkollektorok, illetve a napelemek elhelyezésére részint az optimális fényviszonyok, részint az esetleges beázás elkerülésére. Maga az épület kettős hasznosítású. Egyrészt ez a Hárskúti Megújuló Energia Központ épülete, másrészt a padlástérben kialakított két szobában akár csoportok is szállást kaphatnak, így a Központ oktatásra vagy turistaszállásra is alkalmas.

 

Az épületben a következő megújuló szolgáltató-berendezések vannak:

Spring Solar vákuumcsöves napkollektor, négy darab

Solarwatt P160-72 napelem, nyolc darab (160 W)

Maya 1000 W típusú szélturbina (1000 W)Whisper H80 szélturbina (1000 W)

Lébényi aprítékkazán (30 kW)

Skorpion 250 SDT aprítógép

 

Egy átlagos család energiaigényét (3 000 kWh/év) a fenti berendezésekkel megtermelt energia bőven fedezi. Ennyi energia közel 1000 l fűtőolaj elégetésével egyenértékű.

 Napkollektor
A Nap tiszta energiája korlátlan mennyiségben, ingyen áll rendelkezésünkre.
A napkollektorok melegvíz előállítására és fűtésrásegítésre használhatók. Hőátadó folyadék kering bennük, majd felmelegedve, csővezetéken keresztül eljut a víztároló tartályhoz.
Egy júliusi napon, a délelőtti órákban történt mérés szerint a négy napkollektor három és fél óra alatt a 300 l 15 °C-os vizet 70 °C-ra melegítette fel. A vákuumcsöves napkollektor a téli hónapokban is jó hatásfokkal működik, a -20 °C-ban is 60 °C-os melegvíz volt a tartályban.
A kollektorok működéséhez egyéb épületgépészeti berendezések (pl. keringető szivattyú, hőmérő, nyomásmérő, tárolótartályok, szelepek stb.) is szükségesek.
Helyi adottságoktól függően lehet a kollektorokat falra és földre is telepíteni. Tájolásuknál a 45˚-os dőlésszög és a déli irány ideális.
A rendszer élettartama huszonöt-harmincöt év, megtérülése öt-tíz év.

Napcella
A napcellákat áram előállítására fejlesztették ki. A Napból érkező fény hatására a fotonok energiája árammá alakul.  Az épületre felszerelt nyolc darab 160 W-os teljesítményű panel összesen 1,28 kW termelésére képes. 

A szoláris cellák edzett biztonsági üveg és hosszú élettartamú, többrétegű fólia között helyezkednek el.
Fedőrétege speciális, különösen fényáteresztő szoláris üveg.
A napcellák (vagy fotovolt- vagy fényelektromos berendezések) egyenáramot állítanak elő, amivel akkumulátorokat töltenek. Ezek nagy teljesítményű, hosszú élettartamú, speciális ún. solar akkumulátorok. A tizenkét darab akkumulátorban tárolt áram mennyisége több napra elegendő. Az akkumulátorok által tárolt áramot egy berendezés 230 V váltóárammá alakítja, tehát az épületben a normál konnektorok és csatlakozások használhatóak.
A rendszer élettartama huszonöt év, megtérülése tíz-tizenöt év.

Szélgenerátorok
A szélgenerátorok a levegő mozgási energiáját – a szelet – kihasználva speciális lapátokkal generátort forgatnak meg.  Ez a generátor váltóáramot állít elő. Egyenárammá alakítva rásegít az akkumulátorok töltésére.
Az épületre két darab 1-1 kW-os generátort szereltek föl. A Whisper H80 típusú generátor (fekete propelleres) átmérője 3 m, a lapát munkaterülete 7,3 m2. A H80 naponta átlagosan 6,3 kWh-t, havonta 185-250 kWh-t termel. A Whisper H80 alacsony-közepes erősségű (5,4 m/s és a körüli) szélsebességnél való működésre tervezték.
A fehér lapátos Maya 1000-es típusú szélgenerátor műszaki paramétereit tekintve hasonló a másikhoz, lapátjai korszerűbbek, csendesebbek, nagyobb felületük miatt már kisebb szélsebességnél is megforgatják a generátort.
A bakonyi időjárási viszonyok között jól kiegészíti egymást a napcella és a szélgenerátor, mivel általában napos vagy szeles idő van, és a szél éjjel is fúj. Tehát vagy a napcellás vagy a szélgenerátoros rendszer tölti az akkumulátorokat – vagy mindkettő.

Fűtés és melegvíz
A hárskúti ökoház fűtését természetesen megújuló energiával, egy CALOR 2000 típusú faapríték tüzelésű kazánnal biztosítják. Az aprítékkal történő fűtés környezetbarát, miután csak a fa élete során asszimilált CO2 kerül vissza a levegőbe, többlet CO2 terhelést nem okoz. Fűtőértéke közel azonos a szénével, viszont nem történik levegőszennyezés, és átgondolt erdőgazdálkodás mellett az újratermelődés biztosított. A fűtéshez és a melegvíz-készítés megsegítéséhez szükséges faaprítékot a Hárskúti Megújuló Energia Központ földterületeiről származó erdészeti melléktermékekből és hulladékból saját - Skorpion 250 SDT típusú - aprítógépükkel állítják elő.

Ökogazdálkodás
A Központ jelenleg 180 ha saját tulajdonú területen folytat mezőgazdasági tevékenységet, amelyből 20% erdő, 45% szántó, 35% gyep, a tervezett végleges birtokméret 300 ha.
A termőhelyi adottságoknak megfelelően és a természet kínálta megújuló forrásokra támaszkodva a Biokontroll Hungária Kht. által ellenőrzött ökológiai gazdálkodást folytatnak, amellyel teljesebbé teszik azt a körforgást, amit a Hárskúti Megújuló Energia Központ bemutat.
A Szent István Egyetemmel együttműködve őshonos kecske génbankot hoztak létre, összesen közel négyszáz állattal. Ez egyedülálló kezdeményezés, amelynek célja a magyar parlagi szürke (tincses) önálló fajtanemesítése, elismertetése és fenntartása. Az állattartást, a növénytermesztéshez hasonlóan biogazdálkodásként végzik ősgyepes és javított legelőkön.
Háztáji módszerekkel és méretben már ma is készítenek saját fogyasztásra, zöld energia felhasználásával vegyszermentes kecskesajtot. A tejet a jelenleg meglévő közel húsz anyaállat adja. Terveik között szerepel, hogy a napi 500 liter kecsketej feldolgozására egy kisüzemet létesítenek, ahol különböző tejtermékeket (túró, író, kefir, joghurt és sajtféleségek) állítanak elő.
A többi épületet is a megújuló energiák különböző kombinációival látják el, így segítve az öko szemléletmód gyakorlati terjedését a hazai viszonyok között.

Bábel Gabriella
Gazdaasszony
Hárskúti Megújuló Energia Központ Kft.
8442 Hárskút, Kossuth Lajos u. 25.
Levelezési cím: 1126 Budapest, Böszörményi út 19/a.
Tel.: (20) 424-8805, fax: (1) 225-7351

 

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés