Kerti tavak gondozása, téliesítése és világítása

Kerti tavunk a zöld környezet központi és meghatározó szereplője, az üdeség, a frissesség megtestesítője. A kertbe lépő tekintetét a víztükör azonnal magához vonzza, ezért fontos, hogy a tó terveinek előkészítésnél az arányokra odafigyeljünk. Elképzeléseinknek csak a rendelkezésre álló terület és a pénztárcánk szabhat határt, így a telepítést azoknak javaslunk, akik rá tudják szánni a megfelelő összeget – ne feledkezzünk meg arról az örök érvényű igazságról, az olcsó mindig drágább. Nemcsak a tervezésnél érdemes szakemberhez fordulni, hanem a gondozás tekintetében is hasznos tanácsot kérni, mert a minden szempontból ideálisan megtervezett és kivitelezett tó egyszerűen karbantartható és nem időigényes. Éppen ezért a szakértő javaslatait maximálisan vegyük figyelembe, így a későbbiek során sok munkát és kellemetlenséget spórolhatunk meg. Íme néhány fontos tudnivaló kerti tavunk gondozásáról, a téliesítéséről és világításáról.

Gondozás

Első lépésként a látható szennyeződéseket kell lehalásznunk a víz tetejéről, majd az elhalt növényi részeket kell eltávolítani. Kifejezetten erre a célra kaphatók a kereskedelmi forgalomban speciális ollók és fogók. A Gardena kifejlesztette a combisystem metsző- és taviolló rendszerét, állítható munkaszöggel és minden részén rozsdavédett felülettel. A maximális kényelem érdekében teleszkópos nyéllel látták el.
A második-harmadik évtől kezdve elengedhetetlen az iszapmentesítés, azaz a tó alján felhalmozódott többlet iszap eltávolítása, amelyet könnyedén el tudunk végezni iszapszívóval. Ezt mindenképp érdemes beszerezni, ellenkező esetben a negyedik, legkésőbb az ötödik évben a tavat fel kell szedni, iszaptalanítani és utána újratelepíteni. Az iszapszívó pedig minden bizonnyal jóval olcsóbb, mint az újbóli telepítés finanszírozása.
A Gardena 1400 és 1600 W-os kivitelben kínálja szívóját, amelyet akár háztartási nedves porszívóként is használhatunk. Átlátszó szívócsövével a működés és a szennyezés foka könnyen ellenőrizhető. Az Oase 1600 W-os Pondovac szívója is alkalmas tavunk tisztítására, és a háztartásban is tökéletesen működik.
A tó hőmérsékletét is rendszeresen ellenőriznünk kell, kiváltképp meleg időben, ilyenkor ugyanis fennáll a túlmelegedés veszélye, és több oxigénbevitelre van szükség. Veszélyes a nappali és az éjjeli hőkülönbség is. A felsoroltakra megoldást jelentenek a csobogók, szökőkutak és levegőztető szivattyúk folyamatos működtetése.
Ha a halak bármelyikén elváltozást tapasztalunk, mind mozgásában, mind pedig a bőrfelületen, haladéktalanul ki kell emelni a többi közül, és az állatkereskedésekben kapható gyógyszerekkel kezelni.
A víz pH-értékének ellenőrzését mindig azonos napszakban végezzük, az ideális érték 6,5-8. Ezt tóvíz teszttel egyszerűen megtehetjük. Segítségével megmérhetjük a karbonátkeménységet, az összkeménységet, a nitrát- és nitrittartalmat is.

Szűrők

Alapvető probléma szokott lenni, hogy a szűrő méretén takarékoskodunk, mondván, majd többször takarítjuk a tavat. Ehhez tartjuk is magunkat az első hónapban, utána viszont általában ritkábban tisztítjuk, a víz pedig elalgásodik, a halak megbetegednek. Ahány m³-es a tavunk, annyi m³ víz megszűrésére alkalmas szűrőt kell elhelyeznünk benne. Ha halak is vannak a vízben, akkor a tó méretéhez képest dupla annyi m³-es szűrő szükséges.
Megkülönböztetünk mechanikai és biológiai szűrőket, értelemszerűen ez utóbbi a szemmel nem, vagy alig látható tisztítási feladatokat végzi el. Ezek a szerkezetek UV lámpával felszereltek, ennek köszönhetően stabilizálják a biológiai egyensúlyt, javítják a vízminőséget. Ezen szűrőberendezések, valamint a vízforgatók és a szivattyúk is körülbelül annyit fogyasztanak, mint egy villanykörte, tehát nem kell aggódnunk a pénztárcánk miatt. Ajánljuk például az Oase BioSmart UVC Start, a Gardematic Bio Top szűrőcsaládját, és a Gardena UVC szűrőit többféle teljesítménnyel és funkcióval a változatos igényekhez igazodva.

Vízforgatók, szivattyúk

Ritkán fordul elő, hogy kerti tavunkban minden ideális, kezdve a szivattyú-tóméret arányától a kémhatásig. Ha így lenne, akkor elegendő volna, ha a szivattyú több óra alatt forgatná meg teljes egészében a tó vizét. A biztonság kedvéért érdemes olyan rendszert választani, ami kétóránként egyszer átforgatja a vizet. Fontos itt megemlíteni a csobogó-, szökőkút- és vízjáték-rendszereket, valamint a patakhajtó szivattyúkat is. Nem pusztán szemet gyönyörködtetőek, hanem hasznosak is. A Gardena praktikus és komfortos megoldást kínál a vízjáték-szivattyúihoz csatlakoztatható parti adapterével, amely segítségével dupla a partról szabályozható, átfolyó víz mennyisége. Csak az adaptert kell tisztítani, a forgató berendezést nem, hiszen csak az előbbi dolgozik. Hasonló elven működik az Oase Nautilus Pro szivattyúja is többféle teljesítményű kivitelben. Ha különösen nagy teljesítményű darabra van szükségünk, akkor választhatjuk az Oase Profinaut Pro termékét. A Gardematic a Multisystem szivattyúira 5 év garanciát vállal.

Levegőztetők

Más néven tószellőztetőknek is szokták nevezni a levegőztetőket. Feladatuk, hogy oxigént juttassanak a tó vizébe. A Gardena 4 és 6 W-os kivitelben kínálja vízpermettáló szerkezetét, amelyet a tavon kívülre kell helyezni, de vízjáték-szivattyújával is elérhetjük a kívánt eredményt, ami egyben többlépcsős biomechanikai tisztítást is végez. A levegőztető készüléket télen is használhatjuk. Ebben az esetben 24 órán keresztül üzemeltetni kell.
Az Oase Aquaoxi levegőztetője ellenáll a legszélsőségesebb időjárási körülményeknek is.  400, 1000 vagy 2000 liter óránkénti levegővel még a nagyobb tavak oxigénellátását is biztosítja. A Gardematic szellőztetői a különböző méretű tavakhoz illeszkedve 108-1260 l levegőt képesek megmozgatni óránként.
Ezek a rendszerek távirányítóval működnek, amelynek a falak és ajtók nem jelentenek akadályt. Egy irányítón több programhely van, így akár az összes készüléket, illetve a világítást is ráprogramozhatjuk.

Gyakori vízminőségi problémák

Egyáltalán nem biztos, hogy a kristálytisztának látszó víz valóban jó minőségű, a szemmel nem látható organizmusok sok problémát okozhatnak. Bármilyen beavatkozást igénylő művelethez egyaránt ajánljuk a Gardematic, Oase és a Gardena termékeit, tökéletes választást jelentenek szorult helyzetünkre.

A pH-érték felborulása

Ha a tóban tartósan magas a pH-érték, akkor azonnal cselekednünk kell, mert ez veszélyezteti az élővilágot, és fennáll a mérgezés veszélye. A halak rendkívül érzékenyek a gyors változásokra, ezért a megfelelő pH-érték visszaállítását több lépcsőben végezzük el. Az érték napi ingadozását is ellenőriznünk kell hajnalban és este. A megengedett érték 1, e felett meg kell mérni a víz karbontartalmát, ami valószínűleg alacsony étéket fog mutatni. Ezt orvosolhatjuk Zeolit-al, amely gondoskodik a tiszta tóvízről, és hosszútávon segíti a természetes víztisztítást. Megköti a káros anyagokat és a felesleges tápanyagokat, amiket a baktériumok lebontanak.

Fontos gyógyír lehet az is, ha sok növényt ültetünk (2-3 növény/m2 ennek 1/3 része víz alatti) a tóba, de szigorúan csak növényrögzítő közegbe, mert az nem tartalmaz szerves  anyagokat.

Ha rendszeresen magas a pH-érték, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a tó és a szűrőrendszer méretének aránya nem megfelelő, tehát kicsi a szűrő kapacitása.

Oxigénszint

Több okból bekövetkezhet az oxigén szintjének csökkenése, például a halállomány túlszaporodása, a túlmelegedés, a növényzet pusztulása, illetve a kevés növényzet, a túlzott algásodás vagy épp a drasztikus és hirtelen algakihalás miatt. Okozhat ilyen tüneteket az eliszaposodás is, ennek következtében káros gázok szabadulnak fel. A kiváltó ok felismerése után tudunk csak hatékonyan fellépni. Ha kevés a növényzet, telepítsünk újakat és használjunk levegőztetőket, szökőkutakat és csobogókat. Oxigénstabilizáló használata azonnali segítséget nyújt az akut oxigénhiányra, és tartósan javítja a tó biológiai öntisztulását.

Nitrogén

A szerves anyagok lebontásakor ammónium-ion keletkezik, ami a halak számára mérgező. Az ammónium-ion a baktériumok hatására mérgező nitritté, utána pedig a növények táplálékává, nitráttá alakul át. A halak megeszik a növényeket, ennek következménye, hogy további szerves anyagok keletkeznek, ezt nevezzük nitrogénkörforgásnak. Egészséges kerti tóban az ammónia és a nitrit szintje nulla. A halak túletetése, a nem megfelelő közegbe ültetett növények és az elhanyagolt ápolás nagyon megemelheti a víz szervesanyag-mennyiségét, és gyakran a lebontó baktériumok képtelenek a rájuk hárult plusz feladatot elvégezni. Ezért kell biológiai szűrőt alkalmaznunk, amelyek általában a mechanikai szűrőkkel egybeépítettek, tevékenységük hatására pedig gyorsul a nitrogénkörforgás.

Magas foszforszint

A foszfor a növények elengedhetetlen tápanyaga, de ha megnövekszik a szintje a tóban, kellemetlen algásodást indít el. Okozója lehet a tisztítás hiánya, szennyvíz vagy műtrágya bekerülése a vízbe, valamint a nem megfelelő minőségű vízutánpótlás. Az üledékben rengeteg foszfor felhalmozódhat, így azt rendszeresen tisztítani kell. Itt is első lépésként meg kell határoznunk a szennyeződés okát. Kétféle gyógymód létezik a problémára, az egyik a részleges vízcsere, amelyet csak tóteszttel ellenőrzött vízzel szabad elvégezni. Első feltöltéskor feltétlenül csak vezetékes vizet használjunk. Másik megoldásként, vagy az első kiegészítéseként használhatunk vegyszert is, a Gardena a foszfát mínuszt kínálja. Ez az algaképződést foszfát megkötésével előzi meg, és ezzel megfosztja az algákat a tápanyaguktól, valamint javítja az iszap lebontását és megakadályozza a gyors eliszaposodást.

Algásodás

Kulcsfontosságú a megelőzés, mert ha egyszer beletelepednek a tóba az algák, nehéz őket kiirtani. Védekezhetünk rendszeres ápolással, a túlmelegedés kiküszöbölésével, a foszforszint kordában tartásával, valamint biológiai szűrőkkel és növények telepítésével. Ha mégsem tudunk megszabadulni az algáktól, akkor összetettebb intézkedésre van szükség. Algaölő szerek bevetése mellett folyamatos szűrő és levegőztető működtetése szükséges. Az algaölő szert halastavakban lehetőség szerint a kora délutáni napos órákban használjuk, mert ekkor a legmagasabb a víz oxigénszintje, így elkerüljük a hirtelen algapusztulás okozta oxigénhiányos állapotot.

Zavaros, zöld víz

Ha kerti tavunk láthatóan ebben a nyavalyában szenved, könnyen segíthetünk rajta tótisztító szerrel. Ez az alapfeltétele az egészséges tó vizének, amely megteremti a növények és állatok számára az ideális életfeltételeket, szabályozza és stabilizálja a pH-értéket, növeli a karbonátmennyiséget, támogatja a biológiai egyensúlyt.

Fontos tanácsok:

a telepítésre minimum 200-300 ezer forintos kezdőösszeget kell fordítanunk

ügyeljünk a pontos tervezésre és kivitelezésre, hogy a gondozás egyszerű legyen a későbbiekben

a nagy melegben akár 2-3 naponta is gondoskodjunk a vízutántöltésről

a vízjáték-szivattyúkat, szűrőket, főleg a kis teljesítményűeket hetente tisztítsuk ki

kia halakat a víz felszínén lebegő etetőkeretből etessük, praktikus megoldás, használatával nem sodródik a kövek közé az étel, ennyivel is kevesebb lesz a takarítanivalónk

a halak számát korlátozzuk, nem egészséges a túlszaporodás

Téliesítés:

A téliesítést akkor kell elvégezni, ha a tó vize tartósan 8-10 °C alá csökken. Tervezéskor a 110 cm-es minimum mélységet meg kell tartani, hogy a halak le tudjanak húzódni a tó aljára és áttelelhessenek.
Először is a szokásos módon ki kell tisztítani a tavat, majd a szűrőket és a vízforgató berendezéseket áramtalanítani, kitakarítani, a szivacsokat elkülöníteni és azokat is teljesen áttakarítani. A szűrőt és alkatrészeit szárazra törölve kell eltennünk télire úgy, hogy biztosan ne érhesse nedvesség.
A tél folyamán is legalább egy kisebb teljesítményű forgatószivattyút járassunk a tóban, mert a víz alsóbb rétegeiből felszínre hozza a melegebb vizet, így az -20 °C-ig nem fagy be. A Gardenának van kimondottan jegesedésgátló szivattyúja, amely megakadályozza a tó teljes befagyását, így elősegíti az oxigénfogyasztó gázok eltávozását. Ezt a szivattyút 60 cm mélységben kell használni. Ugyanezt a célt szolgálja a jegesedésgátló „jegesmedve”, amely egy dupla falú hungarocell táblát jelent, a közepében homokkal és kaviccsal. A szerkezet kétharmada a vízbe merül, rá kell kötni a levegőztetőre, így a felszín feletti részén található lyukakon a felesleges gázok kijutnak. Az Oase szintén kétféle jégmentesítőt kínál, választásunk bármelyikre is essék, biztosak lehetünk abban, hogy jó „kezekre”, azaz szerkezetekre bíztuk tavunkat.
Egyéb teendőnk nincs a téliesítést illetően.

Világítás

A világítás alapvetően két részre tagolható: a tó és környéke megvilágításra.
A tóvilágítást megoldhatjuk úszólámpákkal, illetve távirányítós úszó berendezésekkel, amelyek nem pusztán világítanak, hanem a bennük található ledekkel különböző fényhatásokat is kaphatunk, illetve ködösítik, párásítják a vizet.
Fényszórókat helyezhetünk továbbá a tó aljára, 20 W-os kivitelben víz alatti és feletti, míg 35 W-os kivitelben csak víz alatti világítótestek kaphatók trafóval, ezek törpefeszültségű rendszerek.
A tó környékének világításánál csak az anyagi feltételek jelenthetnek akadályt, hiszen nagyon sokféle lehetőség áll rendelkezésünkre. Vagy szakember segítségével, vagy akár mi magunk is elkészíthetjük a világítási tervet. A Gardena Light Line rendszerei trafóval működnek, bővíthetőek, és villanyszerelő szakértelme nélkül is egyszerűen és gyorsan összeállíthatóak.

Hasznos honlapok:

www.aquakert.hu, www.gardena.hu, www.gardematic.hu, www.kiralykert.hu, www.oase.hu

 

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés