Városszéli romantika

A főváros közelében, de távol a nagy zajtól, a homokdűnék közepén találták meg a tulajdonosok álmaik telkét. Beleszerettek a hegyekre és a Dunára nyíló panorámába. Az évek során a kopár homoktenger virágzó édenkertté változott, ami a ház asszonyának szerető gondoskodása révén, minden évben más és más arcát mutatja a külvilágnak.

A 738 m2-es, nagynak nem mondható telken, 1999-ben fejezték be az építkezést, 2000. tavaszán, pedig már a kert rendezése volt az aktuális feladat. A tulajdonosok, kertszerető emberek lévén, úgy gondolták, hogy házilagos kivitelezéssel és minimális segítséggel is meg tudják oldani a könnyűnek tűnő feladatot. Ekkor ültették el az azóta óriássá cseperedett tujasövényt, és ekkor alakították ki az utca felőli rézsűn a hatalmas sziklakertet is.

A nyár azonban bebizonyította, hogy valami nem stimmel a kertben. Szinte semmi nem olyan volt, mint ahogyan korábban elképzelték. Ekkor döntötték el, hogy az épület tervezéséhez, és a belső terek berendezéséhez hasonlóan a kert kialakításához is szakember segítségét kérik. Belsőépítész ismerősükön keresztül jutottak el a kerttervezőhöz, aki saját ötleteivel kiegészítve, szakmai keretek közé „terelte” a család elképzeléseit.
Mivel az épület körüli járda és a terasz burkolata már megvolt, ezt adottságként kellett kezelni. Az épület és a bejáratok elhelyezkedésén sem lehetett változtatni, ami nagyon meghatározta a kerti terek kialakításának módját is. Az oldalsó kertrészbe nem nyílik ajtó. Ez a rész a lakásból viszonylag nehezen közelíthető meg. Itt célszerű volt olyan kialakítást csinálni,  ami az épületből szemlélve, mint egy „kirakat” funkcionál, nem pedig napi használatra alkalmas terület.
A nappalihoz és a hálóhoz, illetve az itt lévő teraszokhoz kapcsolódó terek a kert leginkább használatos részei. Itt alakították ki a grillező helyet, mellette egy étkezővel, valamint a gyerekek játszósarkát is. A háziak kezdetben medenceépítésre is gondoltak, de később elnapolták az ötletet. Az idén ősszel vetődött fel újra ennek gondolata, mert a gyerekek már minden formában kezdenek kinőni a játszósarokból. Ez a terület viszont ideális lenne egy kisebb medence elhelyezésére.
A család kedvenc tartózkodási helye a fedett terasz, ahol esőben is kellemes ücsörögni. Sőt! Az idén új gondolat is felvetődött, vesznek egy gázmelegítőt, ami mellett kora tavasszal és késő ősszel sem kell fagyoskodni, így hosszabb ideig tudják használni a teraszt.

A növények ültetésekor is több szempontot kellett figyelembe venni. Az első és legfontosabb volt a talaj minősége. A homok meghatározta az alkalmazható növényfajok körét. Hiába hozattak termőföldet az egész területre, a szakember szerint ez csak az első években jelent többletet. A fák, cserjék gyökerei hamar átnövik ezt a réteget, vagy a növénygödörben kicserélt földet, és újból elérik a homokot. A növények kiválasztásakor ezért a homoktűrő fajok közül válogattak.
A kisméretű tereket többszintes növénykiültetés határolja. A helyszűke miatt fontos szerephez jutnak a kertben az évelő növények és az egynyári virágok is, amelyek egész nyáron színt és fényt jelentenek az egyöntetű zöld lombtömeg között. Bár minden évben sok munka van velük, a ház asszonya eddig hűségesen ragaszkodott hozzájuk, mert minden évben más-más növényt vásárolhat, így az évek során a kert is más és más képet mutat.
A fenntartást eddig házilagosan végezték, csak időnként jött segítség metszeni vagy gyomlálni. Az idén a szakmunkákat kertészekre bízták, de fűnyírás még mindig a ház urának kiváltsága. A kert, a kerti munka életformájuk része lett. A ház körüli „édenkert” mindig újabb kihívások, feladatok elé állítja a családot, újból és újból megmozgatja fantáziájukat, és nem engedi ellustulni kreativitásukat.

 

 

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés