A hódító stílus

A nyaralás kellemes emlékeire, a nyugalomra szívesen emlékszünk. Ezért szeretnénk egyre többen olyan környezetet varázsolni lakóhelyükre, amely a szürke hétköznapok közepette is, a gondtalan pihenést, a napfényt és a tengert idézi. Hódít a mediterrán stílus.

Felhőtlen égbolt, szikrázó napsütés, azúrkék tenger, a levegőben terjedő fűszeres növényillat, ciripelő kabócák sokasága – a tipikus mediterrán táj leírása. Maga a „mediterrán” szó jelentése a latin „medi” középső, és a „terra” föld szóból származik. A Földközi-tenger országainak stílusa, azaz a mediterrán már évek óta kedvelt nálunk is. Nem véletlenül, hiszen általános jellemzője az egyszerűség és a funkcionalizmus. A mediterrán országokban a kertművészet a reneszánszban élte fénykorát. A mai kertek azonban, az építészet sajátosságai miatt, jóval szerényebbek: sokszor csak egy udvarkert vagy egy átrium, ahol előszeretettel alkalmaznak szökőkutakat, csobogókat, esetleg medencéket.

A kertek hangulatát, stílusát az élettelen és élő építőelemek, a növények összessége adja meg. Éppen ezért nem könnyű feladat a hazai viszonyok között mediterrán kertet létesíteni, mert a természeti adottságok nagyban eltérőek. Nehéz, de nem lehetetlen.

A déli vidékek kertjének hangulatát a tégla és mészkő burkolat adja. Napjainkban sokféle típusú, különböző árfekvésű, valódi mediterrán kő közül választhatunk, de a hazai homokkő és mészkő kínálattal is ugyanazt a hatást érhetjük el. A szabálytalan vagy szabályos kövekből készült, összefüggő burkolat a kő típusától függően hordozza a mediterrán stílusjegyeket. Hangulatos kerti elemek, a gyepfelületbe helyezett, nagyméretű, 80-10 cm hosszú, minimum 40 cm széles, szabályos tipegőkövek. A szintkülönbségek áthidalása a lapos kövekből épített falakkal a legcélszerűbb. A tengerparti országokban ezek a falak szinte kizárólag kötőanyag nélkül, szárazon rakva készülnek. Magasabb falakat csak beton hátfallal megerősítve készítsünk. Az alacsony, 40-50 cm magas falakat ülőfallá is alakíthatjuk, hangulatos pihenőket létesítve a kert arra alkalmas részein.

A kő mellett a téglaburkolat illik legjobban az ilyen stílusú kertekbe. A burkolat típusának kiválasztásakor, hazánk éghajlati adottságai miatt érdemes körültekintően eljárni. Helytelen anyagválasztás esetén nagy esély van arra, hogy a burkolat már az első télen felfagy. Vannak olyan anyagok, amelyek függőleges felületen bírják a hazai teleket, de vízszintes felületre helyezve, a beszivárgó csapadék hatására széttöredeznek. A fagytűrő klinkertéglák mellett több cég is kínál antikolt, égetett tégla hatását keltő, kisméretű, többféle színben kapható, beton alapú térkövet – ez teljesen télálló. Egyes gyártók már a régi bontott téglához megtévesztésig hasonlító új térköveket is forgalmaznak, amelyeken még a téglákra jellemző „pecsét” is megtalálható.

Nem hiányozhatnak a nagyméretű amphorák, égetett agyagedények sem, amelyek akár üresen, akár növénnyel beültetve is kertünk hangsúlyos és hangulatos pontjai lehetnek. A szökőkutak, csobogók kiválasztásakor kerüljük a hivalkodó, túldíszített formákat. Ne feledjük, a mediterrán stílusra az egyszerűség a jellemző! A kerti csapot dekoratív, lehetőleg kőből készült kút rejtheti. Nagyobb kertekben a téglával kirakott és kovácsoltvassal kiegészített kút is szépen mutat. A napsugarak tűző, káros hatása ellen nyújt védelmet a tégla vagy fa oszlopokon nyugvó pergola, vagy az egyszerű szőlőlugas.

A mediterrán kert élő építőköveinek a kiválasztása nehezebb feladat. Hazánk éghajlati és környezeti viszonyai eltérnek a déli területekétől, ezért nem lehet az ottani növényeket válogatás nélkül itthon alkalmazni. A hely jellegét, hangulatát azonban érzékeltethetjük olyan fajokkal is, amelyek nálunk is szépen fejlődnek.

A tengerparti vegetációt az örökzöldek mellett a szürkéskék lombszínű cserjék, félcserjék, a kék és sárga virágok uralják. A tipikusan mediterrán növények számára hazánkban a tél a kritikus időszak. A növények nem viselik el a hazai hidegcsúcsokat, mert hazájukban a tenger és az onnan jövő légáramlatok hatására enyhébb a tél, mint nálunk. Az onnan származó növények nagy része nálunk fagyérzékeny, legalább téli takarást igényel, de vannak, amelyek csak télikertben vészelik át a hideg hónapokat (pl. narancs, citrom). A kert mikroklimatikus adottságai befolyásolják a növények fagytűrését. A déli házfal vagy lejtő védelmet nyújthat. Ugyancsak jobban tűrik a növények a hideget a könnyebben felmelegedő, laza homoktalajban, mint a kemény agyagon.

Különleges hangulatot teremthetünk a hosszú tűjű fenyők, a karcsú ciprusok, a lomblevelű örökzöldek és az aromás illatú örökzöld félcserjék egyvelegéből. Ezen növények nagy része hazánkban már nem télálló, de más hosszú tűjű fenyőfajokkal vagy ezek oszlopos változatával helyettesíthetők (feketefenyő - Pinus nigra, selyemfenyő - Pinus wallichiana). Az oszlopos ciprusok közül nálunk is bírja a hideget a kék oszlopciprus (Cupressus arizonica ’Fastigiata Glauca’). A karcsú, sötétlombú oszlopciprus (Cupressus sempervierens) helyett malonyai tuját (Thuja occidentalis ’Malonyana’) ültethetünk. Sötét lombú fenyők társaságában élénk színfoltot képez, és mediterrán hangulatot kelt az arany piramistuja (Thuja orientalis ’Pyramidalis Aurea’). Az alacsony fenyőfélékből ajánlott a törpefenyő (Pinus mugo var. pumilio), a fövenyboróka (Juniperus conferta) és a kúszó kék cédrus (Cedrus deodara ’Feelin Blue’)

A fák közül az ernyős koronájú, ill. a gömb koronájú fajokat részesítsük előnyben. A választást megkönnyíti, hogy a tengerparti országokban élő selyemakác (Albizia), júdásfa (Cercis), szivarfa (Catalpa) hazánkban is áttelel. Keményebb teleken előfordulhat, hogy az ágvégek visszafagynak, de legtöbbször károsodás nélkül vészelik át a hideget. A füge (Ficus carica) téli védelmet igényel, de déli fal elé vagy védett fekvésbe ültetve a későbbiekben akár szüretelhetünk is róla. Ernyős koronája és egzotikus megjelenése miatt a valódi ecetfa (Rhus) is a mediterrán hangulat közvetítője.

A cserjék választékából a fényes levelű örökzöldek, a molyhos levelű, nyáron virágzó növények, illetve az illatos félcserjék bírják a hazai klímát. A barátcserje (Vitex), a kékszakáll (Caryopteris), a nyári orgona (Buddleia) késői virágzása külön értéke a kertnek. A kiültetést piros levelű cserszömörcével (Cotinus), a narancssárga bogyójú homoktövissel (Hippophae) tehetjük színesebbé. A lomblevelű örökzöldek közül a babérmeggy (Prunus laurocerasus) különböző fajtái, a nálunk magas cserjévé fejlődő ezüstfa sárgatarka változata (Elaeagnus pungens ’Maculata’), az örökzöld jázmin (Jasminum humile) és a ráncos levelű bangita (Viburnum rhytidophyllum) közvetíti leginkább a sajátos mediterrán hangulatot.

A Földközi-tenger vidéke elképzelhetetlen illatos félcserjék nélkül. A levendula, (Lavandula), cipruska (Santolina), zsálya (Salvia), sudárzsálya (Perovskia) és a különböző fűszernövények nemcsak illatukkal, de változatos és formagazdag habitusukkal is színesítik a kertet. Érdemes tudni róluk, hogy minden év tavaszán (vagy minden második évben) célszerű hajtásaikat szinte tövig visszametszeni, hogy ne kopaszodjanak fel, és bőségesen virágozzanak. A zanótok (Cytisus) nagy része mészkerülő, hazánkban ezért csak kevés helyen alkalmazhatók, de rekettyével (Genista) vagy jeneszterrel (Spartium) kiválthatók.

Nem hiányozhatnak az „üstökkoronát” nevelő pálmaliliomok (Yukka), a kúszónövények valamint a dézsában, terrakotta edényben élő növények sem. A legjellemzőbb mediterrán kúszónövény, a murvafürt (Bougainvillea) hazánkban csak télikertben, zárt lépcsőházban telel át. Különböző loncokkal (Lonicera), trombitafolyondárral (Campsis), esetleg lila akáccal (Wisteria) felváltható.

Egyre többen szeretnék pálmákkal visszaidézni a déli országok hangulatát. Az elmúlt években már nálunk is kaphatók télálló pálmafajok. Ennek ellenére ezeket a növényeket mindig külön elbánásban kell részesíteni. Télen levélüstöküket össze kell kötni, esetleg vízhatlan „sapkát” kell tenni rájuk, hogy a téli csapadék ne folyhasson be a központi, ún. szívrügyhöz, ami a növény pusztulását okozhatja. A kifejlett növényeknél már csökken ennek veszélye, tehát a hideg elleni védelem is egyszerűsödik.

A faiskolákban lévő bőséges kínálat ellenére nagyon körültekintően kell eljárnunk a növények válogatásakor, mert az ajánlott növények között nagyon sok, a nálunk egyáltalán nem télálló faj. Sok helyen (tisztelet a kivételnek), sajnos maguk az eladók sem tudnak érdemi felvilágosítást adni a növényről. Kérdezzük meg tehát szakembertől, vagy bízzuk kerttervező szakemberre a növények kiválasztását, esetleg járjunk utána saját magunk a növények igényeinek, hogy az áhított mediterrán kert békét, nyugalmat és derűt sugárzó hangulata helyett ne a bosszúság és az üröm keserű poharát kelljen kiürítenünk.

Balra
Jobbra
Lapozzon bele

Bejelentkezés

E-mail:

Jelszó:

hirdetés